Herkese Merhaba. Beni takip edenler eşimle Antakyalı olduğumuzu fakat bir süreliğine Muğlada yaşadığımızı bilir. Bu yüzden yıl içinde sık sık memleketimiz olan Antakyaya gideriz. Gitmeden önce de mevsime ve kalacağımız güne göre plan yaparız. Bu sefer planlarımızda Saint Pierre Kilisesi ve yeni binasına taşınan Hatay Arkeoloji Müzesi vardı. Ben bu yazımda Saint Pierre Kilisesinden biraz bahsedecem. Eee hadi bakalım çayımı yudumladığıma göre artık başlayabilirim 🙂

Sen piyer kilisesi

saint pierre kilsesi

Burası Hıristiyanlığın ilk mabetlerinden biri sayılır. Hz. İsa’nın ölümünden sonra buraya gelen Sen Piyer burada Hz. İsa’ya inananlara ilk defa Hıristiyan ünvanını vermiştir. Bu yüzden burası Hıristiyan alemi için son derece önemli.

Kilise önü duvarlarla kapatılmış bir doğal mağaradır.

sen piyer kilisesi

İçinde: Ortada bir Sunak, sunağın üzerindeki bir kayada Saint Pierre’nin mermerden yapılmış heykeli, sunağın solunda tünel, sağında vaftiz suyu kabul edilen, kayalardan sızan suyun toplandığı küçük bir havuz var.

Burada her yıl 29 Haziran günü birçok din adamı ve Hıristiyan Cemaatin katıldığı ayin yapılır. Yılın herhangi bir gününde Hac amacıyla da ziyaretçi gelir.

Saint Pierre Kilisesine Nasıl Gidilir?

Bu küçük kilise Antakya şehir merkezine 3 km uzaklıktadır. Kendi aracınızın yanı sıra kiliseye giden belediye otobüsleri var. Antakya merkezden 1.75 TL gibi ücretle çok rahat gidilebilir. Kilisenin giriş ücreti ise yanılmıyorsam 10 tlydi.

saint pierre kilisesi

Antakyaya gittiğimizde güzel havayı yakalar yakalamaz en son ortaokulda okul gezisiyle gittiğim Saint Pierre Kilisesine böylece bir kez daha gitmiş oldum. Bundan sonraki durağımız buraya da yakın olan yeni binasına taşınan Hatay Arkeolojı Müzesi oldu. Onu da daha sonraki yazımda paylaşacam.

Son olarak yolunuz bir gün Antakya’ya düşerse bu tarihi kiliseyi görmeden gitmeyin derim haa bir de Kilise etrafında yaşı çok küçük olan çocuklar sizleri bekliyor olacak kilise tarihini onlardan daha iyi öğrenebilirsiniz ufak bir harçlık karşılığında tabi 🙂

Renkli Bir Hayattan SEVGİLER…

Yorum Yaz