boluda bir gün

Herkese Merhaba 🙂

Ne zamandır Abant ve Yedigölleri merak ediyordum fakat bir türlü fırsatını bulup gidemiyorduk. Taa ki geçen haftaya kadar. Geçen hafta bir sınav için Sakarya’ya gitmemiz gerekti. İşte fırsat bu fırsat diyerek araya Boluyu da sığdıralım dedik ve başladık plan yapmaya. Cumartesi ve pazar günü sınavım vardı bu yüzden Bolu’ya pazartesi gidecektik.Pazartesi sabah erken uyanıp yola çıktık çünkü göreceğimiz bir sürü yer vardı ve sonbahar olduğu için günümüz kısaydı. Keyifli yolculuktan sonra ilk durağımız Abant gölüydü.

Abant Gölü

abant gölü

Öyle güzel bir yer ki anlatamam gölün çevresinde kayın,göknar, çam ağaçları,  yabani meyve ağaçları, çiçekler size kollarını açıyor ve burdayken doğanın bir parçası olma ayrıcalığını hissediyorsunuz.

Peki gölü nasıl gezeceğiz? Biz özel aracımızı kullandık. Çünkü çok vaktimiz yoktu daha Yedigölleri ve Gölcük gölünü gezecektik. Özel araç dışında sizi faytonlar atlar karşılıyor bunları da tercih edebilirsiniz ya da “bol vaktim var. Ben doğayla daha bir iç içe olacam.” diyorsanız kesinlikle yürümeyi tercih edin.

Yemek konusuna gelince tercihiniz kuşkusuz Alabalık olmalı. Biz sabah orada olduğumuz için balığı Gölcük gölünde yedik çok da lezzetliydi şiddetle tavsiye ederim.

Fotoğraflara geçmeden önce balayı arayışlarında olanlar ya da  hangi mevsimde gidelim diye düşünenler varsa hemen söylüyorum konaklamak için çok güzel şirin butik otelleri var listenizin başına alın derim 🙂 balayı dışında gidecem de ama ne zaman gidecem diyenler için tabiki sonbahar kesinlikle sonbahar çok eminim sonbahar 🙂

işte sonbaharda Abant..

sonbaharda abant

bolu gezisi
Abant için ayırdığımız zamanın sonuna gelmiştik. Sırada Yedigöller vardı orayı da çok merak ediyordum. Görmek için sabırsızlanıyordum. Abant’a veda edip yola koyulduk. Bir saat kadar süren yolculuğumuz Yedigöller yolunda genç bir çiftin bizi durdurmasıyla son buldu. Çift “Yedigöllere mi gidiyorsunuz?” diye sorunca biz de “evet” dedik ve hiç duymak istemediğim şeyi söyledi: “Yol yapım çalışması var yol kapalı boşuna o kadar yol gitmeyin. Biz şimdi ordan döndük” dedi. Bize başka bir yol önerdi ama önerdiği yol hem çok kötüydü hem de çok uzundu ve ordan da geçebileceğimizden emin değildik yani orayı da kapatmış olabilirlerdi. Ne yapalım her şeyde bir hayır vardır deyip kaderimize razı olduk. Planda ufak bir değişiklik yapıp Gölcük gölüne gittik.

Gölcük Gölü

gölcük gölü

Doğa harikası olan bir başka gölle karşı karşıyayız. Planımız değiştiği için bol bol vaktimiz vardı bu yüzden gölü yürüyerek gezdik hem bir sürü  fotoğraf çekildik hem de temiz havasını doya doya içimize çektik. Burda da sonbaharın her rengini barındıran ağaçlar,sararmış yapraklar vardı. Büyük bir keyifle gölü dolaştık, Abanta sabah vardığımız için yiyemediğimiz Alabalığı burda bulunan restaurantta odun sobasının yanında hoş bir ortamda yedik.

İşte Gölcük gölünden kareler.

gölcük bolu

balayı ili bolu

Yazımı sonlandırmadan önce ufak bazı tavsiyelerde bulunacam.

Öncelikle gitmeden önce hem A hem de B planınız olsun 🙂

Gittiğiniz mevsime göre yanınıza fazladan kıyafet alın. Sonbaharda gidecekseniz atkı,bere,eldiven bulundurun çünkü hava bazı yerlerde sıcak bazı yerlerde soğuk olabilir. Ne olur ne olmaz tedbiri elden bırakmayın 🙂

Fotoğraf makinenizin pillerini kontrol edin hatta yedek pilinizi alın aynı zamanda şarjınız ful olsun 🙂

Yanınıza ufak atıştırmalık şeyler alın. Böyle bir günlük gezilerde yemek yemekle zaman kaybetmek istemeyebilirsiniz 🙂

bolu gezimiz

İşte bir günlük Bolu gezimiz böylece son buldu. Kim bilir belkide bir daha gelmemiz için bu gelişimizde Yedigölleri göremedik. Ne dersiniz bir sonraki geliş için bahane olur mu?  🙂

Unutmayın her anın tadını doya doya çıkarın 🙂 Şimdiden keyifli tatiller..

(sizin de söyleyecek anlatacak bir şeyiniz varsa yorum yaparak paylaşabilirsiniz)

RENKLİ BİR HAYATTAN SEVGİLER…

Yorum Yaz