efes antik kenti

Herkese Merhaba. Geçtiğimiz hafta eşimin eğitimi için Kuşadası Pine Bay otele gitmiştik. Otel ne kadar güzel olursa olsun gezmeyi seven bir çift için cazibesi en fazla üç gün 🙂 Bu yüzden plan yapmaya başladık. Efes antik kenti, Meryem Ana, Şirince otele çok yakındı. Buralara gidelim diye düşünürken eğitim veren öğretmen bu teklifi sınıfa sunmuş çoğu kişi kabul edince de fırsat bu fırsat diyip biz de onlara katıldık 🙂

Bu postumda da sizlerle Efes Antik kentini paylaşacam. Çayımı yudumladığıma göre artık başlayabiliriz 🙂

Antik kente geldiğimizde girişte 40 TL ücret karşılığı müze kartımızı aldık ve güneşli güzel bir bahar gününde Efes Antik kentini gezmeye başladık.

Bu şehir zaman zaman büyük depremler görmüş yıkılmış ve yeniden inşa edilmiş

Burası Devletin kontrolü altında politik ve dinsel toplantıların yapıldığı yarı kutsal bir alan

antik kent efes

Burası da kentin merkezinde bulunan 210 m. uzunluğunda olan Kudretler Caddesi. Caddenin iki yanında anıtsal yapılar ve dükkanlar yer alıyor.

efes kütüphane

Fotoğraftaki gösterişli bina Celsus Kütüphanesi. Burası büyük bir kütüphanenin yanı sıra Roma İmparatapluğu Asya Eyaleti Başkomutanı Gailus Julis Palemaeanus’un kahramanlık anıtı olarak kullanılmış.

Bu şehir her yıl yüzbinlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor.

Efes şehri Menderes nehrinin getirdiği alüvyonlardan dolayı liman kenti özelliğini yitirmiş.

efes antik kenti

antik tiyatro

Burası Efesin en büyük ve görkemli yapılarından biri olan Hellenistik tiyatro. sıraları büyük bir hasar görmesine rağmen büyüleyici bir etkiye sahip.

Efes kalıntıları çok geniş bir alana sahip şunu söylemeliyim ki gezerken gördüğünüz yerler efesin sadece %10unu oluşturuyor

Efes örenyerinde Celsius kütüphanesi, Yamaç evler (buraya giriş ayrıca ücretlendiriliyor. biz beş gibi gittiğimiz için malesef kapalıydı göremedik) Tiyatro gibi eşsiz mimari eserleri görebilir. Antikçağ’ın havasını soluyabilirsiniz.

izmir efes

Yazımı sonlandırmadan önce ufak bir itirafta bulunmak istiyorum 🙂 İzmirde okuyan biri olarak 4 yıl boyunca buralara hiç gelmedim. Nasıl olur da bu güzel şehri görmeye gelmem diye kendime kızmıyor değilim. Burayı görmeden gitmek meğer ne büyük kayıpmış neyse geç de olsa telafi ettim 🙂 Ben ettim siz etmeyin Kuşadası ya da İzmire yolunuz düşerse görmeden gitmeyin diyerek konuyu kapatıyorum 🙂

Bir sonraki postta görüşmek üzere.

SEVGİLER 🙂

Yorum Yaz