hamilelikte beslenme

Ahh.. neden hamileyken yazmam gerekenleri miniğim 9 aylık olunca yazıyorum ki 🙂

Neyse doğru zaman şimdiymiş diyip hemen konuya geçiyorum 🙂

Hamileliğimden önce kahvaltı alışkanlığım pek yoktu. Sabah gözümü açar açmaz direk ocak başına kahve pişirmeye giderdim 🙂 taa liseye dayanır bu alışkanlığım. Beni tanıyanlar daha iyi bilecektir bunu 🙂 Kısacası kahve içmeden gün aymazdı bana. Kahvaltı bu yüzden ikinci plandaydı hep. Ee tabi hamile olunca durum hiç aynı olmuyor. Vücudunla birlikte yaşam şeklin, düzenin, alışkanlıkların değişiyor. İkinci planım olan kahvaltım kalkar kalkmaz olmazsa olmazlarım arasına giriyor. Hele benim gibi riskli bir gebeliğiniz varsa ve ilaç kullanıp yatmak zorundaysanız sabah açlıktan ayağa kalkamaz halde uyanıyorsunuz. Bu yüzden kendime kahvaltı bile hazırlayamıyordum. Eşim sağ olsun rutine bağlamıştı. Her sabah saat 07.30da kahvaltımı hazırlamış oluyordu. Ben de direk mutfağa gidip birkaç lokma yedikten sonra yumurtamı haşlıyor ve kahvaltıma devam ediyordum. Bu her sabah bu şekilde devam etti.

Yumurtamı, peynirimi, zeytinimi, yeşilliklerimi, pekmez ya da balımı hiç ihmal etmedim. Kocam hazırlamaktan ben ise yemekten hiç bıkmadık 🙂

hamilelikte beslenme

Kahvaltı sonrası saat 10 gibi sütümü içip yanına kuruyemiş, incir ya da muz tarzında lezzetli olacak şekilde bir menü hazırlıyordum kendime 🙂 sabah öğle arasındaki öğünümü bu şekilde yapıyordum.

Öğle yemeğinde ise genelde sebze, salata, ev yoğurdu (kendim mayalardım) yiyorduk.

Yemek bizim için büyük sıkıntıydı 🙂 çünkü hamileliğim boyunca çok çok az yemek yapabildim. Bu durumumun mide bulantısıyla falan hiçbir ilgisi yok. Zaten bulantı, kusma gibi problemlerim hiç olmadı şükür.

Hamileliğim ciddi risk taşıyordu. Düşük ihtimalim doğuma kadar hep vardı 🙂 bu yüzden öyle rahat hareket edemiyordum. Yemek yaptığım zamanlarda bile eşim sabah işe gitmeden tüm malzemeleri masaya bırakıyor, o şekilde olduğum yerde yapıyordum. ama genelde eşim bir gece önceden yapardı yemekleri ( ona teşekkürüm sonsuz) ayrıca ben hazır yemeği sevmeyen biriyim hamilelikte iyice nefret ettim 🙂 canım hep ev yemeği istiyordu yani eşimin işi biraz daha zordu 🙂

Öğleden sonraki ara öğünümü saat 15.30- 16.00 arası yapardım. Ekmek arası, ufak bir tost, mevsim meyveleriyle yoğurt karışımı, ceviz veya bir dilim simit şeklindeydi.

hamilelik beslenme

Akşam ise et,balık türü şeyler yemeğe çalışıyorduk.

Yatmadan önce son olarak bir çeşit meyvemi yer ve günü tamamlıyordum 🙂

İşte bu şekilde az ama sık yiyen hamişlerdendim 🙂

Genel olarak yiyecek konusunda kendimi hiç kısıtlamadım. Dikkat ettiğim şeyler oldu tabi. Mesela çayımı açık içiyordum, haftada bir defa kahve içiyordum, hazır yiyecek ve içeceklerden hep uzak durdum hatta hiç yemedim desem olur. Suyumu sütümü yoğurdumu hiç ihmal etmedim. Balığı öyle ne çok az ne de abartılacak kadar çok yedim. Zaten doktorumun önerisiyle balık yağı hapı kullanıyordum.

beslenme

Beslenme düzenimin bu şekilde olmasını bebeğimle biz istedik. Canımızın istediğini yedik buna tatlılar da dahil 🙂 ama buna rağmen sadece 8 kilo aldım 🙂 nasıl bu kadar az kilo almayı başardım bilmiyorum 🙂 az ve sık yememden kaynaklı bir durum mu yoksa genetik mi bilemedim ama yine de bebişimle sağlıklı bir gebelik geçirdik (riskim hariç) önemli olan da bu zaten.

Bu arada beslenme şeklimden bahsedince herkes bunu yapmalı, böyle olmalı gibi bir düşüncem yok. sadece sizlere fikir olması açısından paylaşıyorum 🙂

Velhasıl hamilelik her şeyiyle çok hassas bir dönem. Beslenme konusunda öncelikle kendimizi ve bebişimizi düşünmeliyiz. Kilo gibi çözümü basit şeyleri kendimize dert etmemeliyiz. yani en azından ben böyle düşünüyorum 🙂 Nihayetinde doğumdan sonra hepsi veriliyor önemli olan sağlık 🙂

Herkese sağlıklı, keyifli hamilelikler dilerim.

Yorum Yaz