hamile kitap önerileri
Herkese Merhaba 🙂

Bloga yazı girmeyeli uzun zaman olmuş. Pamuğum doğduktan sonra hayat daha bir hızlı ilerliyor. Bazen kendime bile zaman ayıramıyorum 🙂

Neyse hazır miniğim uyumuşken taa aylar öncesinden yazmayı isteyip de yazamadığım sonra bir takipçimin mesajı ile aklıma gelen bu konuyu hızlıca yazıyım da sizlere de fikir olsun 🙂

Hamile olduğumu öğrendikten belli bir süre sonra (şoku ve heyecanı atlattıktan sonra) acaba iyi bir anne olabilecek miyim, ufacık bebeğe nasıl bakılır ki, ben hiçbir şey bilmiyorum, doğum dediğimiz olay nasıl gerçekleşiyor??? gibi bir sürü soru beliriyor kafanızda  🙂 işte tüm bunlara cevap bulmak, biraz daha bilinçli bir gebelik geçirebilmek için kitap arayışlarına başladım.

Okuduğum ilk kitap “Doğmamış Çocuğumun Gizli Yaşamı” oldu.

doğmamış çocuğumun gizli yaşamı

İnternette arayış içindeyken dikkatimi çekmişti. Hemen sipariş verdim. İyi ki de vermişim. Bebeğimin anne karnında beni nasıl hissettiğini, dış dünyanın gebelik üzerinde etkisini, ruh halimizin bebeğe nasıl yansıdığını anlatan harika bir kitap. Bence hamilelikte okunması gereken kitap listesinin başında yer alabilecek bir kitap. çünkü gebeliğin ilk günlerinde size pozitif bir enerji, tarifi imkansız bir his veriyor.

Keyifle okuduğum diğer bir kitap ise “Fasulyenin Günlüğü” oldu.

fasulyenin günlüğü

Komik bir annenin deneyimleri ve sorularıyla ilerleyen akıcı öğretici bir kitap.

ınamayın doğuma hazırlık rehberi

Şiddetle tavsiye edebileceğim diğer bir kitap ise “Ina May’ın Doğuma Hazırlık Rehberi.”

Bu kitap o kadar çok satılmış ki şuanda piyasada bulmak imkansız gibi. Geçenlerde İnstagramda dmden bir mesaj geldi. Taaa Iğdırdan tatlı bir hamiş 🙂 bu kitabı bulamadığını ancak okumayı çok istediğini söyledi. Ricası üzerine kitabı ona yolladım 🙂 böyle de güzel bir anısı var kitabın bende 🙂 Düşünsenize elimdeki bu kitap hiç tanımadığım sadece güvene dayalı yolladığım Türkiyenin taa bir ucunda tatlı bir hamişe güç, cesaret verdi 🙂 Neyse gelelim kitabın içeriğine 🙂 Kitabı bir doğum koçu yazmış. Farklı doğum hikayeleriyle size cesaret veriyor. İmkansız denilen doğumların nasıl imkanlı olduğunu mucizevi bir şekilde anlatıyor. Doğum yapan birçok kadın, farklı bir sürü hayat, mucizevi doğumlar… bence okumaya değer.

Bunlar dışında hamilelikle ilgili İnternetten bir sürü makale okudum merak ettiklerimi ise hep not edip doktoruma sordum 🙂

Doğumla ilgili okuduklarımı yeterli bulunca kalan son bir iki ayımı bebekle ilgili yazılan kitaplara ve makalelere ayırdım.

bebeğimle oynuyorum

Aldığım bu kitap da bence çok faydalı. Gelişim psikoloğu tarafından yazılmış ay ay bebeğin gelişimine uygun oyunları da içine alan bebeğinizle Neden, Nasıl, Ne zaman, Ne oynayabileceğiniz konusunda ebeveynlere rehberlik eden harika bir kitap.

İşte böyle 🙂 ben bu kitaplarla hamileliğimi eğlenceli hale getirdim, bilinçlendim. Bunlar dışında okunabilecek bir sürü kitap var. İnternetten ya da bizzat kitapçıya gidip bakabilirsiniz 🙂 tabi hamilelikten sonra yani anne olduğunuz zaman anneliğin aslında kitaplarda yazılanlardan çok farklı, tamamen içgüdüsel bir his olduğunu anlıyorsunuz 🙂 ama yine de böyle okumak, bilgi sahibi olmak size güven veriyor.

Bu arada hep okumaktan bahsettim ama yazmayı da hiç ihmal etmedim 🙂

bebeğime yazıyorum

Kendi yaptığım ajandama her gün yazı yazıyordum bir nevi günlük tutuyordum 🙂

hamile kitap önerileri

D&R dan aldığım bu kitap şeklindeki deftere de hafta hafta anılarımı yazıyordum. Bence Hamileliğim adlı bu defter de inanılmaz eğlenceli ve güzel. Size hafta hafta bebeğinizin gelişimiyle ilgili bilgi verirken bir tarafına yazı yazmanızı diğer bir alana da fotoğraf yapıştırmanıza imkan veriyor.

Umarım bu postum sizler için faydalı olmuştur 🙂

Herkese mutlu, sağlıklı, keyifli hamilelik dilerim 🙂

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere 🙂

Sevgiler…

Yorum Yaz