Hekese Merhaba. Bir önceki yazımda Sen Piyer Kilisesinden bahsetmiştim. Bugün de Sen Piyer’i gezdikten hemen sonra gittiğimiz Hatay Arkeoloji Müzesi’nden biraz bahsedecem.

hatay arkeoloji müzesi

Hatay Arkeoloji Müzesi fotoğrafta gördüğünüz binaya yeni taşındı. Eski binası tarihi olsa da var olan eserleri sergileyecek kadar geniş değildi.

Büyük bir heyecan ve merakla müzeye giriş yaptık 🙂

arkeoloji müzesi

Müzeye giriş yapar yapmaz müzenin tasarımına, mozaiklerin sunuş şekline, müzenin ışıklandırmasına hayran kalıyorsunuz.

arkeolojik gezi

Eserler ince bir camla koruma altına alınmış, camsız sergilenen heykellere dokunmak yasak ayrıca her yerde görevli var. Daha önceki binasını gezdiğim için biliyorum bütün eserler öylece sergileniyordu. Görevlilerin sayısı çok azdı. Yeni binada bu sorunların hiçbirisi yok. Bu yüzden bir Antakyalı olarak şimdiki durum beni bayağı memnun etti 🙂

Müzede Hitit, Hellenistik, Roma ve Bizans dönemlerinden eserler ve Harbiye, Antakya, Atçana, Çevlik, İskenderun buluntuları sergileniyor.

eski dönem eserleri

Dünyanın ikinci büyük mozaik eserler koleksyonuna sahip olan müzede sergilenen eserlere ait bilgiler hem Türkçe hem de İngilizce olarak sunuluyor.

Az önce bahsettiğim gibi eserlerin sunuşu gerçeğe öyle yakın ki. Hayran kalmamak elde değil.

müze gezi rehberi

Bazı şeyler biraz ürkütücü 🙂

müze

Müzeyi rahat gezmek için her bölüm sonunda asılan numaraları takip etmeniz yeterli böylece müzeyi rahat gezip bütün eserleri sırasıyla görebilirsiniz.

gezi rehberi

Müzenin içinde bir sürü Mozaikler, Eserler, Hamamlar, Heykeller de vardı ama eşimle telefonlarımızın şarjı bitince öyle çektiklerimizle kaldık. Hem belki de bu durum bir dahaki gidiş için güzel bir bahane olabilir 🙂 Hatta bence siz de buralara gelmek için bir bahane bulun 🙂  Kim bilir belki de bu sefer birlikte gezeriz 🙂

barış ağacı

antakya müzesi

Renkli Bir Hayattan SEVGİLER…

Yorum Yaz