kına malzemesi

Kınamız 09.08.2015 akşamı olacaktı. Bu yüzden kınamızı bir gün önce yoğurmak gerekiyormuş. Kına daha iyi tutarmış. Yani büyüklerimiz öyle diyor. Biz de kınayı yoğurmak için hazırlıklara başladık.

kına tepsisi

Antakyada baharatçılar çarşısı dediğimiz bir yer var. Kayınvalidemle gidip kınamızı burdan aldık. Daha sonra kına gecemiz için lazım olacak eldivenleri mumları ve diğer eşyaları tamamladık. Bunlar kına yoğurmaya giderken kız evine götürülürmüş.

Gelelim kına yoğurma aşamasına 🙂 Bizim buralarda kınayı mutlu çifte yoğurturlar. Bu yüzden ben kayınvalidemin yoğurmasını istedim. Her aşamasında sadece onun eli değsin, öyle her kafadan bir ses çıkmasın diye yoğurma işini de bizbize yaptık. Kına gecemizden bir gün önce Naimler bize geldi. Biz bayanlar hemen balkonda kilim açıp hazırlıklara başladık. Zılgıtlar, Dualar eşliğinde kayınvalidem kınamı yoğurdu.

kına yoğurmaca

Öyle eğlenceli geçti ki anlatamam. Bir taraftan sohbet ediliyor, bir taraftan kınam yoğruluyordu 🙂 yoğurma işi bitince de hep birlikte paketleme yaptık 🙂

Ben de kınaya gelecek olan kızlara minik bir hediye hazırladım 🙂 Bir keseye üzerinde uğur böceği olan bir kırmızı oje ve yanına kına koydum 🙂

minik hediyem

İşimiz bitince de bol bol hatıra fotoğrafı çekildik 🙂

Evettt hepimiz yorulmuş olsak da artık yarına hazırdık 🙂

Sizin oralarda da böyle gelenekleriniz var mı? varsa yorum kısmından paylaşabilirsiniz 🙂

SEVGİLER…

Yorum Yaz